Twój język: Polski
502 286 618     

✉ kontakt@taxipharm.pl       

Plaridum Maciej Grześkowiak
Sokoła 2B/1
60-644 Poznań

0

Przede wszystkim musisz pamiętać o kilku istotnych elementach, które wpływają na proces leczenia i prewencji w cukrzycy:

Co jesz?

Produkty, które spożywasz mają bardzo duże znaczenie ponieważ u osób z cukrzycą należy zwrócić uwagę na indeks glikemiczny. Dodatkowym, bardzo ważnym elementem jest redukcja masy ciała. U osób otyłych z cukrzycą redukcja masy jest konieczna ponieważ organizm potrzebuje znacznie więcej insuliny niż osoba szczupła, u nich insulina lepiej spełnia swoją funkcję.  Poza indeksem glikemicznym należy zwrócić uwagę na kaloryczność posiłków oraz ilość wypijanych płynów.

WAŻNE! Utrata masy ciała powinna być stopniowa i łagodna. Korzystanie z „diety cud” przyniesie więcej szkody niż pożytku ponieważ takie diety często zamiast gubić tkankę tłuszczową, tracą wodę i masę mięśniową. A nie o to chodzi. Jeżeli zastosujesz się do stopniowego zrzucania kilogramów wówczas osiągniesz realny plan, który spowoduje że będziesz najedzony ale również utracisz około 3-5 kg w okresie 6-12 miesięcy. Może to nie jest imponujący wynik ale jest to 1 rozmiar w dół a Ty jesteś cały czas najedzony/a i dbasz o swój poziom glikemii!

 

Skuteczna redukcja wagi = dieta + wysiłek fizyczny

 

Czy uprawiasz sport lub korzystasz z aktywności fizycznej typu spacery, nordic walking, jazda rowerem?

 

Czy wiesz, że WHO zmieniło ostatnio piramidę żywności i na pierwszym miejscu w hierarchii jest właśnie aktywność fizyczna?! W przypadku cukrzycy należy jednak dostosować intensywność wysiłku oraz jego rodzaj do własnych preferencji i możliwości.  Jeśli lubisz pływać, idź na basen, pamiętaj jednak że osoby z cukrzycą częściej niż pozostałe osoby łapią grzybicę. Jeśli lubisz chodzić, śmiało. Lepiej zacząć od spacerowania 2 km niż zacząć biegać bez przygotowania, doznać kontuzji i całkowicie zaprzestać ruchu. Planuj wysiłek i zapisuj go! Zobaczysz swoje postępy i wzmocnisz motywację do dalszych działań! W celu zwiększenia motywacji znajdź grupę wsparcia- członka rodziny, znajomych, przyjaciół a nawet obcych ludzi. Jeśli opuścisz aktywność, nie rezygnuj.

WAŻNE! Jeżeli masz problemy ze stopami, pamiętaj o wygodnych butach, które nie będą powodowały odcisków i otarć. W przypadku bólu nóg i stóp zwróć się do lekarza lub fizjoterapeuty, zaleci Ci on odpowiednie ćwiczenia w domu.

Jeżeli chcesz rozpocząć intensywną aktywność koniecznie zgłoś się do swojego lekarza i wykonaj niezbędne badania, również w kierunku sercowo- naczyniowym. W trakcie trwania treningów monitoruj swój stan zdrowia i konsultuj z lekarzem.

SPRAWDZAJ POZIOM GLUKOZY PRZED I PO WYSIŁKU

NIE PODEJMUJ AKTYWNOŚCI W PRZYPADKU POZIOMU GLUKOZY POWYŻEJ 250 mg/dl I KETONURII

 

Czy dbasz o kontrolowanie swojej glikemii oraz innych parametrów?

Jeżeli insulina towarzyszy Ci każdego dnia codziennie wykonuj samodzielnie pomiar glukozy we krwi w różnych porach dnia. Pozwoli to Twojemu lekarzowi dobrać prawidłowa dawkę insuliny. Wykorzystaj do tego mały i poręczny glukometr, który możesz ze sobą wszędzie zabrać.

Osoby, których profil glukozowy nie wymaga stosowania insuliny a jedynie innych leków przeciwcukrzycowych, mogą dokonywać pomiaru rzadziej. Sprawdzaj swój profil lipidowy- cholesterol i trójglicerydy oraz ciśnienie krwi. 

 


Mierzysz ciśnienie?

Przy cukrzycy należy mierzyć ciśnienie, ponieważ często problemy z ciśnieniem idą w parze z cukrzycą. Ponieważ powstawanie nadciśnienia ma tą samą genezę co cukrzyca, jest indukowane przez stres oksydacyjny a dokładnie wolne rodniki tlenowe.


Pielęgnacja stóp

Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może powodować uszkodzenia nerwów i osłabiać przepływ krwi, co może prowadzić do poważnych problemów ze stopami. Osłabiony przepływ krwi oznacza, że przez naczynia krwionośne do nóg i stóp płynie niewystarczająca ilość krwi. Słabe ukrwienie utrudnia ranom i infekcjom gojenie. Nazywa się to chorobą tętnic obwodowych.

Co robić?

Obserwuj stopy, szczególnie podeszwę. Zwróć uwagę na ranki, obtarcia, ciepłotę nóg. Zwalczaj procesy grzybicze.Dokładnie wycieraj stopy po kąpieli aby przestrzeń między palcami była sucha. Przycinaj paznokcie uważnie – prosto i popraw pilnikiem aby złagodzić ostre kąty. Nie obcinaj skórek. Jeżeli korzystasz z usług kosmetycznych poinformuj osobę, która wykonuje usługę że jesteś diabetykiem.

 

Przyjmowanie dodatkowych preparatów

Czy poza lekami dozwolone są inne preparaty?

Osoby z cukrzycą powinny na stałe wprowadzić antyoksydanty gdyż wpływają one korzystnie na poprawę profilu glukozy, funkcji śródbłonka oraz redukcji negatywnych skutków stresu oksydacyjnego. Wykazano bowiem, że wiele związków i produktów spożywczych o cechach antyoksydacyjnych ma także właściwości antydiabetyczne, co stwarza możliwości znacznego urozmaicenia diety. Właściwości antydiabetyczne roślin wykorzystywanych w medycynie ludowej różnych obszarów świata stwarzają możliwości uwzględnienia ich w profilaktyce i terapii cukrzycy typu II. Stosuje się polifenole, karotenoidy oraz flawonoidy. To te ostatnie wykazują najszersze spektrum działania. W celu zapobiegania efektom prooksydacyjnym powinno się stosować kompleksy antyoksydantów.

Warto wiedzieć: 

  • Najsilniejszym poznanym antyoksydantem jest taksyfolina nazywana również dihydrokwercetyną lub witaminą p bajkalską ponieważ jest pozyskiwana z modrzewia dahurskiego znad jeziora Bajkał w Rosji.
  • Jest antyoksydantem, który wykazuje właściwości przeciwutleniające a zatem neutralizuje wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za negatywne skutki stresu oksydacyjnego

  • Taksyfolina ma najwyższy poziom ORAChydro (oxygen radical absorbance capacity) 32,744 μmole TE/g ze wszystkich poznanych jak do tej pory antyoksydantów co oznacza, że ma bardzo wysokim potencjał antyoksydacyjny, który wpływa na kondycję każdej komórki w ciele oraz redukcję wolnych rodników odpowiedzialnych za proces inicjacji wielu chorób. Wykazuje większy potencjał przeciwutleniający niż luteolina, kemferol, rutyna, hesperydyna czy astaksantyna. W połączeniu z witaminą C działa synergistycznie co oznacza, że po zaaplikowaniu ich razem, przynoszą bardzo silne efekty.

  • Jest rekomendowana przez Fundacje Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi, której główna ideą są badania i działania profilaktyczne mające na celu poprawę zdrowia Polaków w zakresie układu krążenia i chorób współzależnych
  • Od 6 lat jest regularnie dostarczana na polski rynek z rosyjskiej manufaktury
  • Została pozytywnie oceniona przez EFSA (komisję ds. Żywności i Żywienia UE) i uznana jako środek bezpieczny do stosowania w żywności

Odwiedź sklep z najsilniejszym antyoksydantem >>>>>


Stres oksydacyjny w cukrzycy jest skutkiem wysokich stężeń glukozy i kwasów tłuszczowych. Odgrywa istotną rolę w patogenezie cukrzycy i jej powikłań. Jego patogenne działanie polega między innymi na hamowaniu syntezy insuliny w trzustkowych komórkach beta i hamowaniu przeniesienia sygnału insulinowego w komórkach docelowych. Działanie to przyczynia się do rozwoju insulinooporności oraz indukowania zmian w ścianach naczyń krwionośnych prowadzących do powikłań cukrzycy. Istnieje kilka dróg powstawania wolnych rodników w stanach hiperglikemii i hiperlipidemii. Produkcja wolnych rodników wzrasta wraz z intensywnością utleniania glukozy i kwasów tłuszczowych, a co za tym idzie, aktywnością łańcucha oddechowego. Indukowana jest także przez nieenzymatyczną glikację białek. W tej reakcji, obok produktów glikozylacji (AGE) powstają takie wolne rodniki, jak anion ponadtlenkowy, nadtlenek wodoru i rodniki hydroksylowe. Ponadto stres oksydacyjny powoduje efekt cytotoksyczny. Może on prowadzić do zmian strukturalnych DNA, a tym samym zaburza proliferację i regenerację śródbłonka. W warunkach stresu oksydacyjnego uszkodzeniu ulegają mitochondria.

U chorych na cukrzycę poziom uszkodzeń oksydacyjnych wzrasta wraz ze stopniem zaawansowania schorzenia. Stwierdzono, że stężenie glikowanej hemoglobiny, wskaźników lipidowych i nadtlenków lipidowych jest wyższe u osób chorych na cukrzycę niż u zdrowych i wzrasta po wystąpieniu mikroangiopatii. Podobnie wzrost uszkodzeń oksydacyjnych obserwowano u chorych na cukrzycę po wystąpieniu nefropatii. Zagrożeniu oksydacyjnemu w cukrzycy towarzyszą zmiany aktywności enzymów przeciwutleniających, głównie obniżenie tej aktywności.

U chorych na cukrzycę znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe

Ponad 50% pacjentów umiera przedwcześnie z powodu chorób układu krążenia. Dotyczy to przede wszystkim chorych na cukrzycę typu 2, u których choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą przyczyną zgonów. Również inne, związane z procesem miażdżycowym, zespoły chorobowe występują w tej grupie osób znacznie czyściej niż w pozostałej populacji. U chorych na cukrzycy typu 2 3-krotnie wzrasta ryzyko udaru mózgu i aż 7-krotnie konieczne amputacji kończyn dolnych z powodu miażdżycy tętnic. Cukrzyca typu 1 prowadzi nadal do utraty wzroku lub niewydolności nerek.

ZAMÓW W SKLEPIE INTERNETOWYM >>>>

Powikłania naczyniowe a stres oksydacyjny w cukrzycy. Bogna Wierusz-Wysocka Oddział Chorób Wewnętrznych Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu Pracownia Edukacji Diabetologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu

Antyoksydanty w profilaktyce i terapii cukrzycy typu II dr hab. D. Rosołowska-Huszcz, prof. SGGW, Katedra Dietetyki, Wydz. Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 62 – 70 Warszawa

Znaczenie zaburzeń układu prooksydacyjno-antyoksydacyjnego dla etiopatologii cukrzycy Małgorzata Mrowicka Zakład Chemii i Biochemii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny w ŁodziPostepy Hig Med Dosw (online), 2011; 65: 534-541 e-ISSN 1732-2693

Oksydacyjne uszkodzenia śródbłonka naczyniowego w cukrzycy typu 2 – udział mitochondriów i oksydazy NAD(P)H Dorota Dymkowska*Pracownia Metabolizmu Komórki, Instytut Biologii Doświadczalnej, PAN, Warszawa*Instytut Biologii Doświadczalnej, PAN

Cukrzyca i dysfunkcja śródbłonka — krótkie spojrzenie na złożony problem Karolina Obońska, Zofia Grąbczewska, Jacek Fisz, Jacek Kubica Folia Cardiologica Excerpta 2011;6(2):109-116

Metabolizm tlenowy i reaktywne formy tlenu w komórkach śródbłonka Agnieszka Kozieł Wiesława Jarmuszkiewicz Zakład Bioenergetyki, Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań

Stan przedcukrzycowy — to bardzo ważny i ciągle nierozwiązany problem! Ewa Otto-Buczkowska, Artur Chwalba Forum Medycyny Rodzinnej 2017;11(4):143-148.

Ball S. W., 2001. Antyoksydanty w medycynie i zdrowiu człowieka. Medyk

Bartosz G., 2003. Druga twarz tlenu, Wolne rodniki w przyrodzie. PWN.