Twój język: Polski
502 286 618     

✉ kontakt@taxipharm.pl       

Plaridum Maciej Grześkowiak
Sokoła 2B/1
60-644 Poznań

0

 

Jeśli rozpoczynasz przygodę ze sportem to musisz mieć świadomość jak ważne jest holistyczne podejście do dbania o zdrowie. Odpowiednia dieta, dobór ćwiczeń i ich intensywność, regeneracja czy sen. Każdy element jest składową podnoszenia swojej kondycji oraz wytrzymałości.

Ale czy wiesz, że również wysiłek fizyczny może indukować znaczne ilości wolnych rodników, wpływające na Twoją wydolność i regenerację?

Obok niewątpliwie pozytywnych efektów wysiłku fizycznego wiąże się on z ryzykiem wzrostu produkcji ROS i oksydacyjnego uszkodzenia mięśni z powodu zwiększenia metabolizmu tlenowego. Przedłużony wysiłek fizyczny starszych osobników, w porównaniu z młodymi, bardziej zwiększa produkcję oksydantów w mięśniu niż krótkotrwały wysiłek o tej samej intensywności. Większy wysiłek może powodować również odczyny zapalne i zwiększać stres oksydacyjny. Jak wskazują wyniki badań, mimo dopasowania aktywności enzymów antyoksydacyjnych i zawartości zredukowanego glutationu, stare mięśnie są bardziej podatne na stres oksydacyjny wywołany wysiłkiem, na co wskazuje peroksydacja tłuszczów, oksydacja białek i uszkodzenie DNA.W związku z tym istotna jest kwestia dobrania specjalnego rodzaju treningu fizycznego dla osób w starszym wieku, który zapewni równowagę między produkcją ROS a utrzymaniem masy mięśniowej i sprawności fizycznej. Ponieważ starzeniu się towarzyszy wzrost produkcji reaktywnych form tlenu i stresu oksydacyjnego, osoby w starszym wieku wymagają większego uzupełnienia substancji antyoksydacyjnych, w tym witamin, aby zwiększyć poziom zabezpieczenia przed peroksydacją tłuszczów wywołaną wysiłkiem.

Podaż antyoksydantów z pożywienia często jest niewystarczającą aby pokryć na nie zapotrzebowanie.

Wpływ starzenia się organizmu na biologię mięśni szkieletowych Krystyna Budzińska Zakład Neurobiologii Oddychania, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie tom 13, nr 1, 1–7 ISSN 1425–4956

Zespół przetrenowania w sporcie – mechanizm, objawy, przyczyny Bartosz Kochański1, Anna Kałużna1, Krystian Kałużny1, Łukasz Wołowiec2, Walery Zukow3, Wojciech Hagner1 /1Katedra i Klinika Rehabilitacji, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; 2II Katedra Kardiologii, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; 3 Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy