Twój język: Polski
502 286 618     

✉ kontakt@taxipharm.pl       

Plaridum Maciej Grześkowiak
Sokoła 2B/1
60-644 Poznań

0

Zwykle okres menopauzy jest dokuczliwy dla wielu kobiet ponieważ odczuwają one fizyczne oraz emocjonalne zmiany w organizmie. Występuje szereg dolegliwości takich jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, problemy z koncentracją, bezsenność, drażliwość lub przygnębienie, gwałtowne bicie serca, zmiany naczynioruchowe. Ale poza tymi zdarzeniami w organizmie następuje szereg procesów, które w przypadku braku kontroli mogą przeradzać się w jednostki chorobowe. Jednym z pierwszych zauważalnych symptomów są zmiany zanikowe nabłonka pochwy oraz szyjki macicy sprzyjające powstawaniu stanów zapalnych dolnego odcinka narządu płciowego. Te zmiany zanikowe oraz nasilający się niedobór estrogenów mają istotny wpływ na powolne powstawanie zmian anatomiczno-funkcjonalnych całego narządu moczowo-płciowego wraz ze stopniowym obniżaniem ścian pochwy oraz pojawianiem się objawów nietrzymania moczu.

Kobiety, które nie ukończyły 45 roku życia nie są narażone na choroby układu krążenia tak jak te, które weszły w okres menopauzy. Przekwitanie charakteryzuje się spadkiem żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu, który pełni funkcje obronne. Zmniejszona ilość estrogenów powoduje wzrost ryzyka zachorowania na serce i choroby naczyń krwionośnych. W tym czasie kobiety narażone są szczególnie na chorobę wieńcową – niedokrwienie serca oraz na zawał serca. W zapobieganiu chorób układu krążenia ważną rolę pełni profilaktyka.

Kobieta w wieku menopauzalnym i pomenopauzalnym powinna kontrolować podstawowe wskaźniki: poziom cholesterolu czy ciśnienie krwi. Wiele kobiet odczuwa dolegliwości związane z ruchem – bolące kości, obrzmienie i bolesność stawów, wiązadeł i chrzęści – powodem jest niedobór estrogenów, który doprowadza do zmniejszenie się gęstości kości, przez co stają się bardziej podatne na złamania. Każda kobieta będąca w okresie menopauzy powinna mieć świadomość powyższych objawów i potrafić je złagodzić lub całkowicie je wyeliminować.

STRONA GŁÓWNA>>>